Marszałek Józef Piłsudski będzie bohaterem ponad czterometrowego pomnika na al. Niepodległości, przy skrzyżowaniu z ul. Libelta. Jego odsłonięcie zaplanowane jest na 28 września 2021 roku – dokładnie w setną rocznicę utworzenia Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej. Marszałek jest założycielem i patronem Związku. W czwartek, 23 stycznia ogłoszono wyniki konkursu na projekt pomnika – zwyciężyła koncepcja artysty – rzeźbiarza Zbigniewa Mikelewicza.

Pomnik faktycznie miałby być wykonany z bloków szwedzkiego granitu Kuru Grey i postawiony na również granitowych płytach, na skwerze będącym przedłużeniem ciągu pieszego, wśród zieleni obramowanej żywopłotem z bukszpanu. Oświetlać go będzie LED-owy projektor, a przy marszałku staną też ławki i tablica informacyjna. Całkowity koszt, uwzględniający nasadzenia, iluminacje, wykonanie modelu, wykonanie pomnika, transport, czy kolizje z istniejącymi mediami, ma być bliski kwocie 2 mln złotych.

Chociaż marszałek Józef Piłsudski nie cieszył się przed wojną przychylną opinią Poznaniaków, to trzeba pamiętać, że w mieście stały co najmniej dwa jego pomniki (elementy jednego z nich zachowały się do dziś!), przyjeżdżał do Poznania, a jeden z jego osobistych pułków piechoty (marszałek był honorowym szefem pułku i jego patronem), 66PP, był od października 1919 roku formowany w Poznaniu na Jeżycach z żołnierzy wojsk wielkopolskich: pułk ten wyzwalał Pomorze, a w czerwcu 1920 roku pod Bobrujkami pokonał 216 pułk piechoty, nomen omen – im. Włodzimierza Lenina!

 Jego postać godzi różne opcje polityczne i muszę powiedzieć, że pomysł budowy pomnika cieszy się akceptacją władz miasta, powiatu, województwa, biznesu, każdej strony areny politycznej, a także Kościoła – zapewnia płk Stanisław Tomaszkiewicz, prezes Zarządu ZOR RP im. Józefa Piłsudskiego. – Chcielibyśmy, by odczarował nienajlepszy wizerunek marszałka w Wielkopolsce, by skłonił do refleksji i uświadomienia jego wielkiej roli w kształtowaniu państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Rozpoczynamy zbiórkę środków na budowę pomnika, mam już pierwsze deklaracje wielkopolskich ważnych podmiotów gospodarczych, a liczę też na wsparcie spółek skarbu państwa nie tylko z naszego regionu.

Delegację Związku przyjął 21 stycznia arcybiskup metropolita gnieźnieński, prymas Polski Wojciech Polak. Przyjmując odznakę ZOR, przypomniał kilka ciekawostek historycznych o marszałku, wspominając m.in. jego wizytę w Gnieźnie.

– Podoba mi się wasze zaangażowanie i pomysł w takim kształcie – życzę, by udało się go zrealizować – mówił prymas.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydal zgode na zbieranie funduszy na budowę Pomnika w formie darowizn. Fundusze na budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego można wpłacać do PKO Bank Polski SA, nr konta: 50 1020 4027 0000 1602 1421 9630.