6 kwietnia 2024 roku w Wolsztynie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci 22 tysięcy polskich jeńców wojennych zamordowanych w zbrodni katyńskiej przez Sowietów w kwietniu 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i w wielu innych miejscach na nieludzkiej ziemi.
Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Partnerami Marszu był jak zawsze od 10 lat Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Marszu licznie uczestniczyli członkowie naszego Stowarzyszenia.
Wśród honorowych gości Marszu byli między innymi: przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy Pan Łukasz Kudlicki – doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który złożył wieniec w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i odczytał prezydenckie przesłanie do organizatorów i uczestników Marszu. Pani Pierwsza Wicewojewoda Wielkopolski Karolina Fabiś – Szulc odczytała list od Pani Wojewody Agaty Sobczyk. Przesłanie do uczestników Marszu skierował także Minister Lech Parell – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pan Minister nadał także Panu Antoniemu Janikowi – sybirakowi członkowi ZOR RP w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej medal „Pro Patria”. Odznaczenie wręczyła Pani Pierwsza Wicewojewoda Wielkopolski. Marsz gościł także Prezesa Komitetu Katyńskiego Pana Andrzeja Melaka i przedstawicieli władzy samorządowej powiatu i miasta. Jak zawsze w wydarzeniu udział wzięli żołnierze Wojska Polskiego reprezentowani przez żołnierzy 125 batalionu lekkiej piechoty WOT z Leszna oraz żołnierzy Wojskowego Centrum Rekrutacji z Nowego Tomyśla. W Marszu udział wzięło 168 rekonstruktorów i uczniów szkół wolsztyńskich w mundurach i strojach z epoki. W wydarzeniu liczny udział wzięli Goście z całej Polski i mieszkańcy Wolsztyna.

Zdjęcia Rozalia Kaczmarek

Prezydent – list

Minister – list

Wojewoda – list