W dniach 04.-06.10.2019r. odbyliśmy podróż szlakiem fortyfikacji w kujawsko – pomorskiem.

Wyprawę rozpoczęliśmy na Przedmościu Bydgoskim, a dokładnie we wsi Kruszyn gdzie znajduje się Skansen Bojowy, zrekonstruowany na pozycji obronnej 15 Dywizji Piechoty z 1939 roku, z zachowanymi betonowymi schronami bojowymi.

Przemieszczając się podziemną trasą turystyczną w bydgoskim Exploseum, poznawaliśmy historię koncernu DAG ( tutaj ciekawostka – jego założycielem był Alfred Nobel) oraz fabryki DAG Bromberg (zakładów uzbrojenia, materiałów wybuchowych). W tym miejscu na uwagę zasługuje fakt umiejętnego wykorzystania roślinności i terenu w celach maskujących. Naprawdę warto to zobaczyć.

Tego samego dnia wieczorem zwiedzaliśmy zbudowany (niewykończony, prawdopodobnie dla ludności cywilnej) schron pod budynkiem III Liceum im. S.B. Lindego w Toruniu. Naprawdę ogromny i budzi wrażenie.

           Sobota i niedziela – to czas wypełniony atrakcjami w Toruniu. Fort V – Jana Karola Chodkiewicza, Fort VI – Jeremiego Wiśniowieckiego, Fort XV – Henryka Dąbrowskiego, Bateria Nadbrzeżna – uchyliły nam rąbka tajemnicy. Dwa dni to za mało. Wrócimy tutaj jeszcze, aby dalej poznawać i odkrywać XIX-wieczną Twierdzę Toruń.

            Na zakończenie wyprawy do Koła nr 10 został przyjęty pan Artur Zawadzki. Legitymację otrzymał pod ratuszem na Podgórzu (lewobrzeżna część Torunia),
w miejscu jakże symbolicznym.

 

Tekst: kpt. dypl. rez. Robert Sawicki

Zdjęcia: kpt. dypl. rez. Robert Sawicki

 

 

 

 

 

Kategorie: Aktualności