Na zaproszenie Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w RFN, 1 września 2016 roku przebywała w Berlinie delegacja Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ze swoim sztandarem, na uroczystości upamiętniającej 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po raz kolejny spotkaliśmy się tam przy pomniku Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty, który znajduje się w Parku Friedrichshain, by godnie uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego biorących udział w wojnie obronnej i poległych na frontach straszliwej wojny. Delegacji Związku przewodził prezes płk Stanisław Tomaszkiewicz.

Tradycyjnie, na cokole pomnika płonący znicz postawił kol. EM Andrzejewski.

Po okolicznościowym wystąpieniu Ambasadora RP prof. Andrzeja Przyłębskiego zebrane delegacje /z dziesiątek państw/, przy akompaniamencie sygnalisty i werblisty, złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości wysłuchano trębacza z utworem „Śpij Kolego”.

W składzie delegacji Związku byli ppłk dr inż. Leszek Bujak, płk Eugeniusz Michał Andrzejewski – z okręgu kujawsko-pomorskiego oraz z wolsztyńskiego koła koledzy Tomasz Hibner, Łukasz Śliwa, Zbigniew Heliński. Pocztem sztandarowym dowodził wiceprezes ZG kol. Maciej Myczka. Szczęśliwej podróży dokonał nasz wzorowy kierowca Jerzy Górski.

Warto wspomnieć, że budowniczym tego pomnika był w 1972 roku dr Józef Ladrowski, niestety już odeszły na „wieczną wartę”, dyrektor ówczesnej polskiej firmy w Berlinie. Był to żołnierz II wojny światowej, patriota Poznaniak, porucznik – długoletni wiceprezes Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Skromny serwis fotograficzny z tej uroczystości prezentuje kol. EM Andrzejewski.

« z 9 »
Kategorie: Aktualności