W sobotę 20 lutego 2016 r. odbyła się uroczystość pogrzebowa szczątków Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego z 1939 roku. Szczątki zostały odnalezione przez przypadek w pobliżu przydrożnej kapliczki przy ul. Gałachy w Zakroczymiu. Uroczystość pogrzebową rozpoczęto odprawieniem uroczystej mszy św. którą celebrował ks. por Mateusz Korpak z parafii wojskowo-cywilnej z Legionowa w koncelebrze z Ojcami Kapucynami z zakroczymskiego klasztoru. W imieniu burmistrza gminy Zakroczym pana Artura Ciecierskiego oraz prezesa Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego płk rez. Józefa Boreckiego, organizatorów uroczystości, zgromadzonych w kościele przywitał proboszcz miejscowej parafii ks. kanonik Witold Godleś.

Po nabożeństwie i liturgicznym pożegnaniu w świątyni, przez miasto przeszedł kondukt żałobny w asyście kompanii honorowej 2. pułku saperów, licznych pocztów sztandarowych, młodzieży szkolnej, historycznej grupy rekonstrukcyjnej „Kampinos”, przybyłych delegacji i mieszkańców Zakroczymia, udając się na miejscowy cmentarz parafialny. Na cmentarzu po odegraniu hymnu państwowego i modlitwie nad grobem oraz oddaniu salwy honorowej złożono trumnę ze szczątkami żołnierza do wspólnej kwatery wojskowej.

W uroczystości udział wzięli senator RP prof. Jan Żaryn, przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, dowódca 2. Pułku saperów płk Adam Przygoda, starosta i wicestarosta nowodworski, burmistrzowie Nowego Dworu Maz. i Nasielska, przedstawiciele policji, straży pożarnej, dyrektorzy szkół z młodzieżą, kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego i licznie zebrani mieszkańcy Zakroczymia. Organizatorzy pochówku oraz przybyli na uroczystość spełnili swoją powinność wobec tego, który za wolność oddał swoje życie.

J.B.

« z 16 »

 

Kategorie: Aktualności