Dziewięć ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych górników to krwawy bilans pacyfikacji strajkującej załogi „Wujka” w Katowicach,

przeprowadzonej przez ZOMO i wojsko 16 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu przez ekipę gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego.

Przypomnijmy nazwiska bohaterskich górników.

Józef Czekalski  lat 48

Krzysztof Giza   lat 24

Joachim Gnida   lat 28

Ryszard Gzik     lat 35

Bogusław Kopczak lat 28

Andrzej Pełka lat 19

Jan Stawiszyński lat 21

Zbigniew Wilk lat 30

Zenon Zając lat 22

 

W 39 rocznicę krwawej pacyfikacji i śmierci górników, trzyosobowa delegacja Związku Oficerów Rezerwy RP im Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z delegacją  Społecznego Komitetu Pamięci Górników

KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16 grudnia 1981 r. Oddział w Rostarzewie wraz z rodziną zamordowanego górnika: panią Marią Łukaszewską (siostrą Zenona Zająca) i Jej mężem, Leonardem Łukaszewskim złożyli wiązanki białoczerwonych kwiatów i zapalili znicze na grobie śp. Zenona Zająca w Rostarzewie, oddając tym samym hołd wszystkim ofiarom stanu wojennego.

Po uroczystości na cmentarzu członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników „Wujka” wraz z pełnomocnikiem komitetu na terenie województwa wielkopolskiego, panią Janiną Lenart uczestniczyli w indywidualnym biegu upamiętniającym Zenona Zająca. Wybraną trasą w okolicy Cegielska, skąd pochodził bohaterski górnik, biegło 9 osób.

Kategorie: Aktualności