Międzynarodowe spotkanie Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju (AISP/SPIA z siedzibą w Lyonie) odbyło się w niedzielę, 22 maja na Jasnej Górze. Obydwie organizacje pod błękitną flagą ONZ pełniły misje pokojowe w wielu zakątkach na całym świecie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Francji, USA, Norwegii, Czech, Słowacji oraz Polski.

Jak podkreślili organizatorzy jest to pierwsze w historii wojsk ONZ czyli błękitnych beretów, takie spotkanie na Jasnej Górze. Rozpoczęło się ono na Sali Rycerskiej, gdzie miały miejsce przemówienia oraz apel poległych, po którym odbyła się uroczystość wręczenia szabel, odznaczeń i ryngrafów wyróżnionym osobom. Obecni byli m.in.: o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. dr hab. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości; ks. dr Józef Stec, kapelan Stowarzyszenia; Laurent Attar-Bayrou, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju oraz wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju płk dr Jerzy Banach.

„Jest mi niezmiernie miło, że na Jasnej Górze Zwycięstwa jesteście obecni jako ci, którzy służyli i nadal służą pokojowi, nie tylko naszej Ojczyzny, ale całego świata – powiedział o. Marian Waligóra – Ufamy, że lata waszej posługi przyniosą i nadal będą przynosić efekty, owoce, których my będziemy mogli być świadkami. Matce Najświętszej, Królowej Pokoju zawierzamy wszystkich weteranów misji pokojowych, zawierzamy wasze rodziny,
i tych wszystkich, którzy są związani z waszym życiem i tą piękną posługą, która trwała przez wiele lat”.

W dalszej kolejności rozpoczęła się ceremonia wręczania odznaczeń. W gronie wyróżnionych osób znalazł się o. Eustachy Rakoczy, który otrzymał szablę husarską „za propagowanie idei niepodległości i jednoczenia pokoleń w działaniach na rzecz pokoju, pojednania oraz patriotyzmu i szacunku wobec Ojczyzny”. Jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości został odznaczony także srebrnym medalem za działanie na rzecz pokoju na świecie nadawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Żołnierzy Pokoju, natomiast medalem brązowym został odznaczony członek naszego Związku Oficerów Rezerwy mjr Piotr Geremek za wielki wkład w propagowanie idei organizacji pełniących misje pokojowe na świecie.

Pod Epitafium Smoleńskim żołnierze błękitnych beretów oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej i złożyli wiązankę kwiatów. O godz. 20.15 przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św. w intencji uczestników uroczystości a po niej przedstawiciele wojskowi ONZ uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem o. Eustachego Rakoczego.

Jasnogórskie spotkanie stało się inauguracją centralnych obchodów Dnia Weterana, które będą miały miejsce w Warszawie w dniu 29 maja br.

« z 14 »
Kategorie: Aktualności