Mija 103 lata od odzyskania przez Polskę niepodległości.
W listopadzie 1918 roku spełniły się marzenia wielu pokoleń Polaków.
Po blisko półtorawiekowej niewoli Rzeczpospolita powracała do grona państw suwerennych, mogących niezależnie od czynników zewnętrznych decydować
o losie swoich obywateli.
Niepodległość wymarzona, wyśniona, wymodlona i przede wszystkim wywalczona przez pięć pokoleń Polaków, stawała się bytem realnym.
Pokolenie, któremu dane było zobaczyć świt wolności, doskonale wiedziało, jaka jest cena niepodległości i tym samym jej wartość. Że niepodległość to najpiękniejszy stan, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom, państwom.
W umiłowaniu niepodległości wychowano pokolenie następne, urodzone już
w II Rzeczypospolitej. W tym duchu wychowywał dom rodzinny, szkoła, harcerstwo, Związek Strzelecki, wojsko, służby mundurowe.
Dzisiaj sięgamy pamięcią tym którzy mimo tak ogromnych cierpień mieli odwagę wypływającą z nadziei, że następne pokolenia zobaczą świt wolności i odczują najpiękniejszy stan jakim jest niepodległość własnego kraju.
Ich wysiłek nie poszedł na marne – żyjemy znów w wolnej Polsce.
Ale przy okazji Święta Niepodległości stając, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Pomnikach, tablicach pamiątkowych każdy z nas, Wy również musimy odpowiedzieć na pytanie, czy dobrze zdaję egzamin z wolności?
W Święto Niepodległości weterani walk o niepodległość naszej Ojczyzny nie mogą być sami, nie mogą odczuwać tego, że z powodu ograniczeń wynikających z pandemii są zapomniani.
My pamiętamy o nich każdego dnia, ale szczególnie chcemy pamiętać o nich dziś, w dniu Narodowego Święta Niepodległości.