1 kwietnia 2017 roku ulicami Wolsztyna przeszedł w absolutnym milczeniu „III Marsz Katyński”. W Marszu uczestniczyło stu trzydziestu inscenizatorów w mundurach Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej i cywili w ubraniach z odtwarzanej epoki. W Marszu, którego Honorowym Patronem był Burmistrz Wolsztyna, podążały także poczty sztandarowe, liczni mieszkańcy Wolsztyna i goście. Najważniejsi byli członkowie Rodzin Katyńskich, którzy licznie zjechali na tę patriotyczno-religijną uroczystość. Głównym organizatorem Marszu było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, oraz Instytut Pamięci Narodowej z Poznania. Współorganizatorem był Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W trakcie uroczystości oddano hołd ponad 22 tysiącom polskich oficerów i więźniów, zamordowanych strzałem w tył głowy w Związku Sowieckim wiosną 1940 roku.

„Symbolem tego ludobójstwa stał się Katyń. Zbrodni katyńskiej przez blisko pół wieku towarzyszyło kłamstwo, które stało się jednym z fundamentów założycielskich PRL. Nigdy nie zabrakło jednak sprawiedliwych płacących dużą cenę za walkę o prawdę. Ostatecznie to ona zwyciężyła. Dzisiaj „wraca rozstrzelana Armia”, a my oddajemy jej hołd dzięki takim przedsięwzięciom jak Marsz Katyński”.

Dr Jarosław Szarek – Prezes IPN

W Marszu uczestniczyli licznie członkowie naszego Związku na czele z płk Stanisławem Tomaszkiewiczem – Prezesem ZG ZOR RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Do uczestników Marszu list skierowali Minister Jan Józef Kasprzyk i Wojewoda wielkopolski. To wielkie wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu przez PKP CARGO S.A. i Parowozownię Wolsztyn.

Autor zdjęć: Piotr Broda

« z 12 »