„Do  koni. Na koń! Dosiadło ich około dwustu ułanów. Kierunek natarcia  zachód, w kierunku Wiskitek. Ulani z miejsca ruszyli galopem rozwijając się w szeroką tyralierę i strzelając w pędzie. Niemcy tylko na chwilę przerwali ogień, zdziwieni, że partyzancka kawaleria nie przestała istnieć…biły gęstymi seriami ich karabiny maszynowe po koniach i jeźdźcach. Nie załamało to jednak szarży. Ułani pochyleni nad karkami swych koni pędzili naprzód, nie oglądając się za siebie…”

Na pamiątkę tego wydarzenia członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP im. marszałka Józefa Piłsudskiego zostali zaproszeni przez Burmistrza Miasta Wiskitki pana Rafała Miturę oraz Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27. pu, Stowarzyszenie SRH „JODŁA” i Ośrodek Armii Krajowej „ Żaba – Bażant”   na  uroczystość poświęconą  27. pułkowi ułanów Armii Krajowej w Wiskitkach,  gdzie ułani i żołnierze 27. pu  Armii Krajowej otrzymali pomoc  od miejscowej ludności oraz innych żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystość odbyła się 1 października br. w Wiskitkach. Po wprowadzeniu do kościoła pododdziałów i pocztów sztandarowych odprawiona została Msza Św. w intencji poległych ułanów  i żołnierzy Armii Krajowej. Po uroczystej Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się na rynek w Wiskitkach uczestnicząc w  uroczystym apelu z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 9. Braniewską  Brygadę  Kawalerii Pancernej.

Przybyłych na uroczystość przywitał Prezes Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27.pu. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu  państwowego, kompania honorowa WP oddała salwę honorową .Na zakończenie odczytano apel pamięci i złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem Powstańców Styczniowych miasta Wiskitki. Przybyła na uroczystość ludność miejscowa oraz zaproszeni goście uczestniczyli w pikniku historyczno-patriotycznym, zasmakowali wojskowej grochówki oraz wzięli udział w spotkaniu pokoleń.

Związek Oficerów Rezerwy RP im. marszałka Józefa Piłsudskiego reprezentowali: kol. Maciej MYCZKA, kol. Rozalia KACZMAREK, płk w st. spocz. Józef BORECKI, ppłk w st. spocz. Marian WASILEWSKI, ppłk w st. spocz. Zbigniew KOTARSKI, st. sierż. rez. Tadeusz BIEŃKOWSKI, st.sierż. rez. Zbigniew FRYDRYCHOWICZ.

 

B.J