19 września 2020 roku ulicami Wolsztyna przemaszerował milczący Marsz Katyński.

Uroczystość  tę Patronatem Narodowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Patronat Honorowy pełnił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Marsz jak zawsze zgromadził liczne grono uczestników jak i gości.

Byli członkowie rodzin katyńskich, sybiracy, przedstawiciele parlamentu w osobach: poseł Marty Kubiak i senatora Jana Filipa Libickiego. W inscenizacji udział wzięło blisko 80 rekonstruktorów. Wśród nich byli także uczniowie wolsztyńskich szkół Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych. W trakcie Marszu przedstawiono wydarzenia sprzed 80 lat kiedy to sowieckie NKWD wymordowało około 22 tysięcy osób reprezentujących elitę Państwa Polskiego. Wierni synowie Rzeczypospolitej zostali zgładzeni, bo nie chcieli pójść na współpracę z okupantem. Kłamstwo katyńskie to jeden z filarów komunistycznego zniewolenia Polski.

Zmagania o prawdę o ofiarach mordu były symbolem walki z zakłamaniem systemu sowieckiego. W trakcie Marszu wyczytano 75 nazwisk pomordowanych z terenu ziemi wolsztyńskiej i gości Marszu. Z każdym wyczytanym nazwiskiem zapalono znicz pamięci złożony następnie pod Pomnikiem Ofiar Katynia. Integralną częścią

Marszu była uroczysta Msza Święta odprawiona przez ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka. W sposób szczególny w Marszu wspominano heroiczną postawę oficerów Wojska Polskiego, Straży Granicznej. Funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej i księży kapelanów WP wszystkich wyznań.

W uroczystości udział wzięło wielu gości z całej Polski i z zagranicy. Wśród nich byli także członkowie Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Berlina i Częstochowy. W Marszu dział wzięły liczne delegacje Wojska Polskiego. Byli żołnierze wraz z Pocztem Sztandarowym 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, żołnierze 121 Bataliony Lekkiej Piechoty WOT ze Skwierzyny. Był także Poczet Sztandarowy 18 Pułku Ułanów Pomorskich, wolsztyńskiego Liceum Ogólnokształcącego i ZHP Wolsztyn. Służbę w trakcie Marszu pełnili harcerze ze Szczepu Cztery Słońca.

Nie zabrakło także przedstawicieli administracji samorządowej z terenu powiatu wolsztyńskiego na czele z burmistrzem Wojciechem Lisem. Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie przygotowało wystawę o Zbrodni Katyńskiej, która był prezentowana na Rynku w Wolsztynie. Na zakończenie uroczystości Przewodniczący Rady Powiatu pan Janusz Mrozkowiak odczytał przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy do organizatorów i uczestników Marszu.

Marsz zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

Partnerem Marszu był także nasz Związek Oficerów Rezerwy.

To była kolejna i ciągle potrzeba lekcja historii.

MM

Zdjęcia Rozalia Kaczmarek