Splecione w kształt kotwicy litery „P” i „W” to jeden z najbardziej znanych symboli polskiej historii. Od 1942 roku pojawiła się na murach polskich miast jako wyraz oporu oraz walki z Niemcami, ale też znak nadziei na zwycięstwo i niepodległość. Niech pamięć o Powstaniu Warszawskim łączy kolejne pokolenia.
Połączeni tą ideą członkowie wolsztyńskiego koła ZOR i Młodzi Marszałka wzięli udział w uroczystościach poświęconych 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Naszą służbę sztandarową rozpoczęliśmy o godz 14.00 od wystawienia Pocztu Sztandarowego AK pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej a następnie pojechaliśmy na cmentarz powązkowski gdzie wystawiliśmy posterunki honorowe na kwaterze Zgrupowania Kryska i Leśnika.
Prezentowaliśmy Sztandary: „Leśnika” i 535 plutonu Słowaków ze zgrupowania Kryska. W trakcie pobytu na Powązkach paliliśmy znicze i udzielali pomocy weteranom Powstania Warszawskiego. Była to także okazja do wysłuchania opowieści o Powstaniu od jego uczestników.
Pan kpt. Henryk Edward Piotrowski ps. „Edek” z batalionu „Tur” ze Zgrupowania „Kryska” w sympatycznej gawędzie przybliżył nam klimat tamtych bohaterskich dni. Mieliśmy także okazję do spotkania z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem – Szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz z prezesami IPN dr Jarosławem Szarkiem, dr hab. Krzysztofem Szwagrzykiem i dr Mateuszem Szpytmą.
O godz 21.00 wzięliśmy udział w rozpaleniu Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego by następnie przenieść się na Plac Marszałka Piłsudskiego gdzie wzięliśmy udział we wspólnym śpiewaniu pt „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki” z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończyliśmy grubo po północy.
Na szczególne uznanie zasługuje wspaniała postawa młodzieży w osobach: Klaudii Tomiak, Izy Barcz, Agnieszki Tomiak i Dominika Sroki.
Zdjęcia: Maciej Myczka