17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko – niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop – Mołotow Armia Czerwona przekroczyła granicę Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 rok. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako „wyprawę wyzwoleńczą”w obronie „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”.
W wyniku tych działań do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej. Rozstrzelano m.in. generała J.K. Olszynę Wilczyńskiego. Za stawianie zbrojnego oporu Armii Czerwonej dokonano zbiorowych egzekucji żołnierzy polskich w okolicach Wilna, w Rohatynie i Wólce Wytyckiej. Jeńców wojennych maltretowano w Grodnie, Wołkowysku, Oszmianie, Mołodecznie, Nowogródku, Sarnach, Kosowie Poleskim i Tarnopolu. Dokonywano mordów na ludności cywilnej, nie oszczędzając kobiet i dzieci. W tę tragiczną 79 rocznicę społeczeństwo Wolsztyna wzięło udział w uroczystej mszy świętej w intencji polskich ofiar sowieckiej agresji i Sybiraków. Uroczystości patriotyczne prowadził Antoni Janik – prezes Związku Sybiraków w Wolsztynie. Głos zabrał także kurator wielkopolski Krzysztof Błaszczyk. Wśród wielu delegacji składających kwiaty przy Pomniku Katyńskim nie zabrakło delegacji Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w osobach Cecylii Longier, Jolanty Gruning i Artura Łozińskiego. Ceremoniał wojskowy uroczystości zapewnił Poczet Sztandarowy ZOR RP, w składzie ZbigniewHeliński, Krzysztof Dobrowolski i Maciej Myczka, którzy wystąpili ze Sztandarem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
W uroczystości udział wzięli: uczniowie i nauczyciele wolsztyńskich szkół, przedstawiciele lokalnych samorządów, harcerze i delegacje związków i stowarzyszeń.
Zdjęcia Agata Andrys