7 kwietnia ulicami Wolsztyna przeszedł w milczeniu i zadumie IV Marsz Katyński, którego organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu. Marsz honorowym patronatem objęli Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański i Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis. Współorganizatorem Marszu był Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Marsz w sposób niezwykle realistyczny oddał cierpienie i męczeństwo 22 tysięcy ofiar oficerów WP, KOP, SG, Służby Więziennej i Policji. W Marszu w sposób szczególny czczono pamięć o kolejarzach, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach kaźni na nieludzkiej ziemi. W Marszu udział wzięło 120 rekonstruktorów. Cieszy liczny udział uczniów wolsztyńskich szkół: LO i Szkoły Zawodowej.

Asystę honorową i posterunki honorowe wystawili harcerze „Okrągłej 16” ze Świętna. Marsz współtworzyli członkowie GH: Radosław z Warszawy, 3 Bastion Grolman z Poznania, Patriotyczny Głogów, Ostrów Wielkopolski i Patriotyczny Zbąszyń.

W Marszu udział wzięli także członkowie Rodzin Katyńskich i Sybiracy. Wyczytano 65 nazwisk pomordowanych z terenu ziemi wolsztyńskiej i nazwiska podane przez gości Marszu. Wśród pomordowanych 1.600 to Wielkopolanie w tym 400 Powstańców Wielkopolskich, oraz 668 kolejarzy. Podczas Marszu wspominano także heroiczną postawę księży kapelanów WP różnych wyznań.

Patronat medialny TVP 3 zapewnił odpowiednią informację i reportaże z Marszu.

Szczególne podziękowania należą się przedstawicielom PKP Cargo i Parowozowni Wolsztyn, bez których Marsz nie miałby tak realistycznej oprawy, co czyni wolsztyński Marsz jedynym takim w kraju. Także lokalna prasa „ Głos Wolsztyński” i „Wasz Dzień Po Dniu” zapewniły Marszowi stosowny patronat i medialne nagłośnienie. Na zakończenia Marszu pan Szymon Ptak odczytał okolicznościowe listy od ministrów: Anny Marii Anders, Jana Józefa Kasprzyka oraz Jarosława Sellina.

Zdjęcia Katarzyna Tomczak

« of 50 »