Z inicjatywy Związku Oficerów Rezerwy RP – Koło w Wolsztynie, Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości i Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu po raz kolejny w szkołach w Chobienicach, Belęcinie, Tuchorzy, Siedlcu i Kopanicy w dniu 2.03.2018 roku odbyły się „żywe lekcje historii” na temat Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Lekcje odbyły się w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku, wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z jego dowódcą ppłk. Łukaszem Cieplińskim.

Lekcje prowadziło dwóch członków ZOR RP oraz uczennice szkoły w Chobienicach: Izabella Barcz, Agnieszka i Klaudia Tomiak. W trakcie lekcji przedstawiono wybrane biogramy Żołnierzy Wyklętych a wśród nich: płk Jana Wosia pierwszego powojennego burmistrza Wolsztyna wybranego w wolnych wyborach, który w powojennym podziemiu niepodległościowym był dowódcą Okręgu Wolsztyn -Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”. Przedstawiono także sylwetki i dokonania „Inki” Danuty Siedzikównej, gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil” , Józefa Franczaka ps. „Lalek” i rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold” i „Druh”. Prezentowano także umundurowanie i uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych.

Wszyscy uczniowie otrzymali zminiaturyzowane ryngrafy a Biuletyny IPN trafiły do rąk nauczycieli. Wśród wielu aktywnych uczniów na szczególne uznanie zasłużył Bartosz Kasprzak uczeń klasy IIIa gimnazjum w Tuchorzy, dla którego przygotowano specjalną nagrodę, która będzie wręczona podczas szkolnego apelu14 marca. Szkoła w Tuchorzy zaprezentowała także piękną wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. To były interesujące i pouczające lekcje będące uzupełnieniem programu szkolnego. Książki, ryngrafy, plakaty i biuletyny ufundował Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Zdjęcia Ewa Woś

« z 8 »