Maszerowali w milczeniu. Rekonstruktorzy, uczniowie szkół ponadpodstawowych, przedstawiciele władz i instytucji przeszli ulicami Wolsztyna (woj. wielkopolskie) w IX Marszu Katyńskim, który odbył się 1 kwietnia 2023 r. Marsz w 83 rocznicę Zbrodni Katyńskiej zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Dla czternastotysięcznego miasta powiatowego jakim jest Wolsztyn, odbywający się od dziewięciu lat Marsz Katyński to wyjątkowe przedsięwzięcie nie tylko w swej formie, ale i treści. Zaangażowanie uczniów szkół ponadpodstawowych to żywa lekcja historii. Chłopcy w mundurach, dziewczęta w strojach z epoki – to czynny udział, którego celem jest zrozumienie i uczczenie pamięci 22 tysięcy Polaków pomordowanych przez Sowietów na Wschodzie. Maszerujący zatrzymywali się pod pomnikami składając wieńce i zapalając znicze. Pomnik Powstańca Wielkopolskiego – tu wspomniano ok. 1 600 Wielkopolan, którzy spoczęli w dołach Katyńskich, w tym blisko 400 Powstańców Wielkopolskich. Pomnik Ofiar Katynia – tu uczczono pamięć  m.in. leśników, kolejarzy, policjantów. Zapalono znicz za każdego z wolsztyńskiej listy katyńskiej. Modlono się kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w uroczystej Mszy św. w intencji pomordowanych i ich rodzin, którą odprawił Ks. Kanonik Sławomir Majchrzak. Po niej wspomniano heroiczną postawę duchownych, kapelanów woskowych różnych wyznań. Ostatni etap IX Marszu Katyńskiego to przemarsz Jańców przez las pod Pomnik Ofiar Bielnika. To symboliczne zainscenizowanie ich ostatniej drogi – stacji Gniezdowo. Bestialskie traktowanie i strzały, które echem dobiegały zgromadzonych pod pomnikiem mieszkańców i delegacje. W tym miejscu pamięci z udziałem żołnierzy 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania uroczystość osiągnęła swój kulminacyjny cel. Do zebranych mówił Antonii Janik sybirak- Prezes Koła Sybiraków z Wolsztyna; Andrzej Melak – Prezes Komitetu Katyńskiego, którego brat Stefan Melak zginął w katastrofie smoleńskiej; Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej – Wiceprezesa Rady Ministrów Mariusza Błaszczaka; Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski; Jarosław Wróblewski – pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych I Więźniów Politycznych PRL przy Rakowieckiej w Warszawie.  Twórca idei „Marszy Cieni” oraz Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis. Oczytano Apel Pamięci po którym rozbrzmiała salwa honorowa.

Obecnie o zbrodni katyńskiej mówi się głośno. Po wielu dekadach funkcjonowania „kłamstwa katyńskiego” przyszedł czas na prawdę. Nie jest ona jednak ani łatwa, ani oczywista. Nadal wiele faktów tamtych wydarzeń stanowi białą kartę w historii. Kolejne pokolenia Polaków zmagają się z tym faktem. Ważne jest aby młode pokolenie zrozumiało wagę sprawy i kontynuowało dzieło wcześniejszych pokoleń. Prawda wreszcie zwycięży. Prawda wyzwala i oczyszcza. Tego potrzebowaliśmy wczoraj, dziś i jutro. O Katyniu trzeba pamiętać, z tą historią trzeba się rozliczyć – choćby w naszej pamięci. Jak pisał Józef Hen „Tylko zbrodnia przeciw ludzkości winna być pomszczona. Wszystkie inne zemsty zostawmy Bogu…”.

IX Marsz Katyński w 83 rocznicę Zbrodni Katyńskiej zorganizowali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. Honorowy Patronat sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Partnerami Marszu byli: Wicepremier – Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak, Starosta Wolsztyński – Jacek Skrobisz i Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.

 Współpracownicy:
Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, PKP CARGO, Parowozownia Wolsztyn, Nadleśnictwo Wolsztyn, Wolsztyński Dom Kultury oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera.

 Patronat medialny: TVP3 Poznań, „Głos Wolsztyński”.

Asystę Woskową i Poczet Sztandarowy wystawił 3 Dywizjon Artylerii Rakietowej z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Oprawę Muzyczną Mszy św. oraz Marszu zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania.